Vítejte v divadle lidí, věcí a loutek!

Nevěřící Janek

 

O INSCENACI NEVĚŘÍCÍ JANEK

 
Žil byl jeden chlapec, jmenoval se Janek. Ten měl sestřičku Klárku. Jednoho dne ale odešli jejich rodiče do nebe... Jak to bylo dále? Uvidíte...
 
Pohádka o tom, že láska, když je silná, může zničit i veliké zlo a člověk by neměl dbát jen sám o sebe, ale měl by pomáhat druhám.
 
"Kdo směje se a radost má, tomu se úsměv vracívá. Kdo i zmaličkosti radost má, ten i ostatním pomáhá. A kdo pošle lásku do světa, tomu se násbně splatí. Kdo pošle lásku do světa, tomu se láska vždy vrátí."
 
 
Námět: Michaela Hemková
Scénář: Kolektiv HT, Ladislav Mika a Dominika Suchánková
Návrhy loutek: Michaela Hemková
Výroba loutek: Kolektiv HT, Ladislav Mika a Dominika Suchánková
Scénografie: Ladislav Mika a Dominika Suchánková
Dramaturgie: Kolektiv HT a Dominika Suchánková
Typ loutek: Marionety
Režie: Dominika Suchánková
 

Janek - Terezie Dominika Běčáková 

Klárka - Michaela Hemková 

Dědeček - Antonie Račanská 

Metamorfomágus  - Petra Podsedníková 

Sova - Antonie Račanská 

Ryba Šupinka - Anna Procházková

Žížala Julča a její sestra - Petra Podsedníková 

Veverka Hopsalka - Michaela Hemková 

Rys - Terezie Dominika Běčáková 

 

 
Divadelní hra vznikla na námět pohádky "Zapomnětlivý Janek", autorky Michaely Hemkové.
Divadelní soubor HT nejprve specifikoval přesné téma a pak se dal společně do vytváření dějové linky příběhu. Z původní pohádky, ze které soubor vycházel, zůstaly jen stěžejní postavy a téma příběhu. Pak jsme se společně vhrli do práce nelehké a tím bylo sepisování scénáře. Peripetie s tím, zda dává to, co píšeme, opravdu smysl, nekonečné dohady o tom, zda se stále držíme našeho vysněného tématu a diskuze o motivacích jednotlivých postav nás zavedly přesně tam, kam měly. K hotovému scénáři, který nyní hrdě nosíme všichni v růžových deskách, které nám opatřil náš zdatný přítel, loutkář, kolega, technik, spoluscénograf a spoluautor a také principál divadla Bedruňka pan Ladislav Mika.
 
Soubor se tedy popral s tím "CO?" bude hrát. Teď vyvstala závažná otázka "S ČÍM A JAK?". Vytáhneme nějaké staré loutky? Koupíme nějaké? Vytvoříme nové? Vytvoření vlastních loutek bylo obrovskou výzvou. A zvlášť ve chvíli, kdy padlo konečné rozhodnutí "BUDOU TO MARIONETY".
 
A právě tady začala etapa výroby, která se zdála úmorná a nekonečná. V první fázi Míša Hemková namalovala návrhy všech postav i zvířat.
Pak začalo shánění matriálů a vyřezávání polystyrénových hlaviček. Dále vyřezávání a také kašírování všech loutek, výroba dřevěných tělíček loutek a množství rekvizit a kulis. Následná malba loutkám dala sice výraz, ale jejich oživení se zdálo na míle daleko. Ještě všechny hezky obléknout a strávit pár hodin u šicího stroje a už to bude vypadat skoro jako loutky.
 
Když jsme po mnoha týdench práce na loutkách a scéně navazovali naše marionety a propojovaly je tak s vahadly, pocit štěstí z hotové práce střídalo vyčerpání. Žádný z nás už nechtěl polystyren, lepidlo, ubrousky, barvy a řezáčky ani vidět.
 
A tak s dvoutýdením spožděním byla hotova naše výtvarná práce, tak jsme se pustili do práce další.
Víme, kdo co bude hrát, tak se jde na to. V prvé řadě se naučit udržet se na nohou, pak chodit, správně se hýbat, sednout si, kleknout si,  naučit se lépe spolupracovat a hlavně nelítat!
 
Nikoho už neurazí dotěrné poznámky režisérky: "Proč se děda lepí na stěnu? Proč Janek lítá a kvedlá hlavou jako opilý? Proč jste si nezkontrovaly rekvizity? Žížala chcípla, když nemluví? Nehýbu se, když mluví druzí! Musíte arktikulovat , děvčata. Hodně artikulovat! A kdo si chce uvařit na zkoušce čaj, tak at přijde o 10 minut dřív!"
 
Jazykolam střídá jazykolam, kdo něco neumí dělá na tom do úmoru individuálně doma.
Nevypadá to vůbec špatně, teď to ještě napumpovat zvuky a spooooustou energie!
 
Přes mnohá úskalí zbylo jen jediné. Uděláme svtěla... a zvuk...
Nikdo nemá zdání, která prodlužka  či kábl k čemu patří a už vůbec ne, jak to všechno dát dohromady.
 
Nebude to složité! Stačí jen bílé světlo... A taky modré a červené. Je to jen šest světel.... jedna bedna černých optických káblů, druhá bednabílých prodlužovacích káblů a hlavně rejžo nespadni ze žebříku!  Pak se přidají stmívače, reproduktory, mixážní pulty, notebooky a několik dní zkoušení, experimentování a touhy uspět.
 
A je to tu! Předpremiéra proběhla na Narozeninách divadla Bedruňka a přes drobné nedostatky, byla plná energie a skvělých ohlasů. Štěstí a síla se ale vyčerpaly a následující den byla premiéra plná zmatků. Celek nebyl až tak špatný, ale naše dojmy z všeho, co se nestihlo a nepovedlo nás upevnili v tom, že tuto hru sice milujeme, protože je to naše dítě, ale toužíme po prázdninách, který nám dají tolik potřebný odpočinek (odpočinek od Janka i ten fyzický).

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena. Divadlo Happy Theatre a Dominika D. Suchánková

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode